Fermy Drobiu Sobczak – cd.

Towarzystwo Ekologiczne Puszczy Pyzdrskiej

Informujemy wszystkich zainteresowanych mieszkańców iż firma „Fermy Drobiu Sobczak” złożyła niedawno w Urzędzie Gminy Blizanów wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie fermy drobiu na tych samych działkach  o które toczymy bój.

Nie wiemy co ma na celu takie posunięcie niemile widzianego przez lokalną społeczność „inwestora”, gdyż gmina i tak w świetle istniejącego prawa będzie musiała odmówić ustalenia warunków zabudowy z powodu braku Decyzji Środowiskowej, decyzji Marszałka województwa  oraz opinii z Wód Polskich.
Gmina musi w takiej sytuacji wezwać do uzupełnienia wniosku o w/w dokumenty w terminie czternastu dni, po czym w razie braku uzupełnienia decyzji takowej odmawia.

Z naszych informacji uzyskiwanych bezpośrednio z instytucji które te decyzje mają wydawać wynika jednak że nic nie wskazuje na szybkie rozstrzygnięcia w tej sprawie, tym bardziej po naszym ostatnim uzupełnieniu materiałami opracowanymi na zlecenia Rzecznika Praw Obywatelskich, które to muszą być uwzględnione. Gdyby jednak nawet uznano że nie przesądzają one definitywnie o wstrzymaniu inwestycji, to jednak przekazanie ich do odpowiednich wydziałów, kompleksowa analiza i/lub zlecenie podobnych opracowań u innych specjalistów spowoduje iż sprawa przeciągnie się o kolejne miesiące, a my mamy przecież w zanadrzu jeszcze sporo niespodzianek, z działem kalibru ciężkiego na finał 🙂

Coś mi więc mówi że to będzie długa, uciążliwa i wyniszczająca walka, wyniszczająca oczywiście dla „inwestora”, gdyż to jego firma będzie traciła wizerunkowo na sporze za społecznością Brudzewa, Korabia i innych miejscowości .
Budujący w tym wszystkim jest jednak fakt że Wójt i Radni gminy stanęli tym razem murem za mieszkańcami, i jeśli wystarczy im poczucia przyzwoitości i determinacji na dłużej to na pewno w pamięci mieszkańców zapiszą się pozytywnie.

2 odpowiedzi na “Fermy Drobiu Sobczak – cd.”

 1. Faktycznie trzeba pilnować tematu .Nic nie dzieje się z przypadku , Sobczak ma w tym napewno jakieś interes.
  A tak w ogóle czy wiemy coś na temat zmian w gminnym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, czy co ś dzieje się w tej sprawie?

  1. Niedawno rozmawialiśmy z kompetentnymi urzędnikami gminnymi i z tego co nam przekazali, z analizy Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego wynika iż nie stoi ono w sprzeczności z planowanym Planem zagospodarowania przestrzennego w formie zaproponowanej przez mieszkańców.
   W związku z tym nie ma potrzeby zmiany Studium co pozwoli zaoszczędzić co najmniej półtorej roku i sporo gminnych funduszy, gdyż można przystąpić do opracowania Planu zagospodarowania przestrzennego natychmiast.
   Jako Stowarzyszenie i reprezentant mieszkańców zostaliśmy zaproszeni do wzięcia czynnego udziału w tym procesie i będziemy informować o postępach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.