Plan zagospodarowania

Plan zagospodarowania przestrzennego

Przepraszamy za tak długie milczenie, spowodowane względami zdrowotnymi, oraz zwyczajnym brakiem czasu.
Nie znaczy to oczywiście że nic się nie działo a aktywiści Stowarzyszenia odpuścili sobie temat kurników. Cały czas aktywnie uczestniczymy w tym procesie, oraz monitorujemy posunięcia gminy, i inwestora.

Podsumujmy więc co się wydarzyło w ostatnich miesiącach.

Na Sesji Rady Gminy Blizanów, w dniu 19 listopada 2020 roku została podjęta uchwała o przystąpieniu do opracowania Planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w obrębach ewidencyjnych Brudzew oraz Korab.
Nie muszę chyba tłumaczyć że taki plan zniweczy zakusy inwestora, aby przekształcić nasz cichy i urokliwy zakątek prawie „na końcu świata” w skażony, hałaśliwy, śmierdzący, zdegradowany teren.

W międzyczasie inwestor próbował nas troszkę „obejść”, występując do Gminy o warunki zabudowy, a następnie o ich zawieszenie (to taki sprytny zabieg mający mu „kupić” czas).
Jednak gmina na skutek odmowy zgody przez nasze Stowarzyszenie, które jest stroną w tym postępowaniu, oddaliła jego wniosek.
Pan Sobczak nie dał jednak za wygraną i odwołał się do SKO w Kaliszu, jednak na jego nieszczęście złożył pisma 3 dni po terminie, więc tę potyczkę wygraliśmy (tak na marginesie współczuję osobie która się spóźniła z tym pismem).

W dniu 12 marca bieżącego roku Wójt Gminy Blizanów wezwał inwestora do uzupełnienia Raportu środowiskowego, znajdując w nim sporo uchybień.
W tym samym piśmie Wójt stwierdził też że przedmiotowy raport nie spełnia wymogów Ustawy środowiskowej, przez co nie może być przyjęty.
Na dzień dzisiejszy nie posiadamy informacji czy inwestor takie uzupełnienie złożył. Zamieścimy stosowną informację gdy taką wiedzę posiądziemy.

Na dzień dzisiejszy widmo niechcianych kurników jest coraz bardziej odległe, a perspektywa zakończenia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego już jesienią tego roku daje nadzieję na definitywne zażegnanie problemu. Warto też dodać że 29 maja mija równo rok od powołania Stowarzyszenia, więc będziemy mogli się stać stroną postępowania środowiskowego, a nie tylko o warunki zabudowy.

Na zakończenie muszę napisać kilka ciepłych słów na temat włodarzy Gminy Blizanów.
Tym razem wszyscy, od Wójta poprzez całą Radę gminy wykazali się dobrą wolą i determinacją, aby spełnić żądania mieszkańców i nie dopuścić do powstania tak szkodliwej dla nich inwestycji.

Panie Wójcie, Państwo Radni, w imieniu wszystkich mieszkańców dziękujemy za godną postawę, i życzymy dalszych owocnych działań w interesie gminy i jej mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.