Protest w Brudzewie

protest-kurniki-brudzew

W niedzielę 6 września na drodze z Graniczek do Brudzewa, przy polach na których mają powstać oprotestowywane przez mieszkańców kurniki, odbył się kolejny protest przeciwko budowie fermy drobiu.
Przypominamy iż inwestorem który wbrew woli mieszkańców chce im „sprezentować” taką inwestycję jest firma „Fermy Drobiu Sobczak„.

Podczas protestu głos zabrało kilkunastu mieszkańców okolicznych miejscowości, a następnie wywiązała się merytoryczna dyskusja na ten temat.
Poruszane były tematy ewentualnych konsekwencji takiej lokalizacji fermy, jak oddziaływanie odorowe, emisja substancji szkodliwych, pyłów zawieszonych PM10, bakterii, wirusów, oraz zagrożeń dla zdrowia z tym związanych.

Mieszkańcy żywo dyskutowali także o tym iż urzędnicy gminni ewidentnie sprzyjają tej inwestycji, robiąc wszystko aby ją ochronić.
Robią to poprzez następujące działania: nienależyta staranność w informowaniu ludności, zatajanie informacji, rozprzestrzenianie fałszywych informacji, blokowanie wydawania warunków zabudowy które mogłyby zagrozić powstaniu fermy.

Cały protest był nagrywany przez Telewizję Polską, na potrzeby realizacji programu Magazyn Ekspresu Reporterów i będzie wyemitowany za dwa tygodnie.
Wcześniej na parkingu przy kościele zbierano podpisy pod Wnioskiem mieszkańców o uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania przestrzennego, który to miałby zakazywać tego typu inwestycji na niektórych obszarach Gminy Blizanów.

W poniedziałek 7 września wniosek wraz z zebranymi w niedzielę oraz wcześniej zbieranymi podpisami, został przekazany na ręce Sekretarza Gminy, który zadeklarował zwołanie jeszcze w tym miesiącu Sesji Rady Gminy, na której mają być omawiane działania niezbędne do rozwiązania problemu.
Pod wnioskiem podpisało się około 500 mieszkańców zagrożonych miejscowości.

10 odpowiedzi na “Protest w Brudzewie”

 1. Ależ mi się podobała pomataczona odpowedź radnego J. w reportażu .
  Świadczy to o braku wiedzy bądź o braku chęci do pomocy… (to drugie bardziej realne).
  A co do spalania łęcin ze szklarni to pożyjemy , zobaczymy bo ja w to nie wieżę.

  1. Cała grupa Chenczke Janas posiada 27 hektarów szklarni, o czym sami piszą na swojej stronie. Roczna produkcja pomidorów z hektara szklarni w Polsce to w/g różnych danych od 30 do 60 kg z metra kwadratowego. Przyjmując nawet górny pułap daje to ok 16 tys ton pomidorów. Ile w takim razie może być odpadów? 1%, 2%? Nawet zakładając 2% otrzymamy 300 ton biomasy (optymistyczne założenie), a dla zaspokojenia zapotrzebowania tej biogazowni trzeba rocznie 20 tys ton i to w sposób ciągły przez cały rok. Więc niech Pan Janas się publicznie nie ośmiesza prawiąc takie dyrdymały przed kamerą. Jedynie duża ferma drobiu jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość biomasy w sposób ciągły. Alternatywnym rozwiązaniem jest dzierżawa od Pan Sobczaka 200 ha i obsiewać to kukurydzą na biomasę, ale wtedy dojdzie problem magazynowania, no i rachunek ekonomiczny szlag trafi.

 2. Pierwszy do opuszczenia rady gminy jest pan Janas. Sam stwierdził że jest niekompetentny żeby decydować o kurnikach. Więc zadaję pytanie po co jest rada skoro według tego wielkiego polityka oni o niczym nie decydują bo są nie kompetentni? Pełna kompromitacja stanowiska radnego. Potworny wstyd dla gminy i wielki szacun dla nas prostych ludzi, którzy walczą o swoją małą Ojczyznę !!!

  1. Nie tylko on powinien pożegnać się z funkcją. Jest czas do następnych wyborów aby ludziom to uświadomić, no i nie ma mowy o „wkręcaniu” potomstwa.

 3. Mieszkam w Brudzewku, sami od roku zmagamy się z blokowaniem budowy fermy drobiu, tak samo jak Brudzew Walczymy o zdrowie naszych dzieci, wiemy z czym walczymy, gdyż nasz lokalny przedsiębiorca prowadzi już jedną pseudo ferme drobiu od 10lat zbudowanej z Azbestu, zwierzęta trzymane w skandalicznych warunkach i pomimo nakazu rozbiórki ferma nadal działa, ani gmina ani żadna inna i stytucja nic nie robi, każdy tylko patrzy na naszą bezradność. I ktoś kto w taki a nie inny sposób postępuje chce budować kolejna ferme? W odległości 40m od najbliższych budynków? A gmina wydaje na to pozwolenie? Skandal dla Chockiej władzy! Wstyd i hańba dla gmin które pozwalają na takie działania! Brudzew jesteśmy z Wami całym sercem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.