Apel do Gminy Blizanów

Graniczki chroniony krajobraz

Jako StowarzyszenieTowarzystwo Ekologiczne Puszczy Pyzdrskiej” w imieniu swoim, mieszkańców Gminy Blizanów oraz wszystkich osób którym na sercu leży ochrona przyrody, zwracamy się do Wójta a także Radnych Gminy Blizanów z apelem o podjęcie zdecydowanych i skutecznych działań w celu objęcia ochroną jednych z najcenniejszych krajobrazowo i przyrodniczo terenów zlokalizowanych w rejonie dawnej wsi Graniczki.

Tereny te są niezwykle malownicze i prawie nieskażone cywilizacją, są też tradycyjnie miejscem rekreacji miejscowej ludności, a także siedzibą bogatej i zróżnicowanej fauny i flory.

Nasz ornitolog zewidencjonował tu między innymi ponad 60 gatunków ptaków, z czego większość jest pod ścisłą ochroną a niektóre jak np. Czajka są niezwykle rzadko spotykane.
W rejonie tym spotkać można Dzięcioła dużego, Turkawkę, Srokosza, Szczygła, Pliszkę żółtą i siwą, liczną populację Dudka i wiele wiele innych.

Jednak chyba najcenniejszym zasobem tutejszego świata zwierząt jest Żuraw zwyczajny, który to występuje w tej okolicy w licznej kolonii, i który odbywa tutaj gody i lęgi. Dodać należy iż nasze Żurawie nie odlatują na zimę, gnieżdżąc się głównie w rozległym trzcinowisku na podmokłym terenie który jest pozostałością po dawnym stawie.

Możemy też pochwalić się ogromnym Dębem szypułkowym o obwodzie 410 cm, a także potężną Brzozą brodawkowatą, której obwód wynosi aż 320 cm, co plasuje ją na pierwszym lub drugim miejscu w Polsce pod względem obwodu (może też wysokości która to jeszcze nie została zmierzona).

Należy dodać iż oba te drzewa kwalifikują się do wpisania ich na listę Pomników Przyrody Prawnie Chronionych (minimalny obwód dla dębu to 300 cm, zaś dla brzozy 200 cm), o co nasze Stowarzyszenie wystąpi w najbliższym czasie.

Biorąc pod uwagę powyższe, władze Gminy powinny zrobić wszystko co w ich mocy i jeszcze więcej aby zachować te cuda natury oraz dziewiczy krajobraz dla obecnych a także następnych pokoleń.

Z poważaniem
Towarzystwo Ekologiczne Puszczy Pyzdrskiej

11 odpowiedzi na “Apel do Gminy Blizanów”

 1. Panie Wójcie proszę opowiedzieć się po czyjej jest Pan stronie… mieszkańców czy prywatnego inwestora , który ma w planach tylko i wyłącznie własny interes , a co za tym idzie zniszczenie naszego ekosystemu….

 2. Trzeba jednoznacznie stwierdzić że zniszczeni będziemy wszyscy. Przestanmy mówić że się komfort życia pogorszy. Komfortu życia to tu wogole nie będzie. Wszyscy muszą zrozumieć że dba się o to co mamy. Dziś prezydent Andrzej Duda mówi o tym że trzeba żyć godnie. A jego człowiek pan Mosiński stwierdza że kompromisu mamy szukać. Ludzie nie dajcie się wmanewrować w te bzdury. Biznes jest tu stawiany na pierwszym miejscu. Wybory przed nami. Odwdzięczymy się za to!

 3. Mamy nadzieję że spokój całej gminy, zdrowie mieszkańców, bezpieczenstwo będzie priorytetem dla naszej gminy. Nie dajmy się zniszczyć obcemu inwestorowi!!

 4. Natura > Biznes czy Natura < Biznes???
  Obrońcie to, czego nie będzie się już dało uratować, gdy zostanie zniszczone! Obrońcie naszą unikalną przyrodę!

  1. Przekażemy informację o działaniach Radnego jak będziemy coś więcej wiedzieć w tym temacie, ale jeden czy dwóch radnych niewiele może, trzeba zdobyć poparcie co najmniej 8 z nich.

 5. Nie ma co się prosić radnym. Chyba im w głowie się poprzestawialo. My swój honor mamy. Już wiadomo co ich czeka jak poglądów nie zmieni!

 6. Mieszkańcy Zbierska dobrze wiedzą jakie niosą za sobą konsekwencje tego typu inwestycje.
  Żyjemy od kilku lat w smrodzie a o oparach których nie widać a które wdychamy już nie wspominam.
  Pewnie konsekwencje tego poniesiemy w przyszłości.
  Zróbcie wszystko co w Waszej mocy aby nie dopuścić do tej inwestycji.
  Jesteśmy z Wami 💪

  1. Przyjedździe do biskupic olobocznych, to będziecie wiedzieli co was czeka, tylko duuuuzo mocniej. My też doznajemy smrodu od sobczaka i innych z okolicy.

 7. Fajnie że pan z Biskupic się odezwał. Bardzo dziękujemy za takie głosy. Uświadamiają one cały obraz sytuacji i pozwalają wyciągnąć konstruktywne wnioski. Prosimy o więcej takich głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.